Jak wybierać oprogramowania antywirusowe dla firmy i osoby prywatnej?

Różnego rodzaju oprogramowania antywirusowe, jakie możemy dzisiaj znaleźć na rynku, potrafią przyprawić o zawrót głowy! Wybór jest tak duży, że bez względu na to, czy szukamy takiej ochrony na potrzeby komputerów firmowych, prywatnych, czy smartfona, to znalezienie odpowiedniego systemu może być nie ladą sztuką. Na co patrzeć przeglądając funkcje antywirusów? Jakiej marki systemy kupować? I wreszcie, czy wszystkie oprogramowania antywirusowe są sobie równe, czy też są między nimi tak duże różnice, że warto dobrze przyjrzeć się każdej ofercie?

Po pierwsze systemy chroniące komputery firmowe są zwykle o wiele bardziej rozbudowane niż te prywatne. Dane, jakimi operują firmy: handlowe, finansowe, personalne, rekrutacyjne i patentowe, wymagają znacznie mocniejszej ochrony niż tzw. standard. Z tego powody systemy antywirusowe sprzedawane bezpośrednie licencjami dla firm są znacznie wyższej jakości. Jeśli jest się przedsiębiorcą to zdecydowanie nie powinno się wybierać ich w oparciu o cenę czy o opcję jak dla użytkownika prywatnego. Ryzyko straty danych jest w tym przypadku zbyt wysokie.

Oprogramowania antywirusowe do urządzeń osób prywatnych: domowych komputerów, smartfona, laptopa czy tabletu również są wysokiej jakości i zabezpieczają je od każdej możliwej strony, minimalizując ryzyko kradzieży danych i włamania. Jednocześnie nie są one aż tak rozbudowane, jak te dla firm, dlatego że prywatny użytkownik elektroniki z dostępem do internetu, to znacznie mniej łasy kąsek dla hakerów i wystarczy podstawowa ochrona.