Działanie fotowoltaiki w pigułce

Fotowoltaika jest procesem wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością, a słońce jest trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. Energia ze słońca wykorzystywana może być w celu zasilania niedużych urządzeń przenośnych, ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. Jak działają panele fotowoltaiczne?

Gdzie powstaje energia elektryczna ze słońca?

Kluczowym elementem całej instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym energia ze słońca przekształca się w prąd stały. Przy produkcji ogniw zwykle wykorzystuje się półprzewodnik w postaci krzemu. Grupa modułów, która zasila jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny, a konstrukcja wsporcza to element, pozwalający na montaż paneli na gruncie albo budynku.

Jak energia ze słońca trafia do gniazdek?

Prąd, który powstaje w modułach, przekazany zostaje do falownika, który przekształca prąd zmienny na taki, który znajduje się w domowych gniazdkach. Oprócz tego falownik kontroluje pracę fotowoltaiki, dopasowując parametry produkowanego prądu do parametrów sieci domowej.

Co z niewykorzystaną energią?

W przypadku, gdy energii będzie zbyt dużo, nadmiar jej przekazany zostanie do sieci elektrycznej a właściciel paneli będzie mógł odebrać 80% wytworzonej energii. Związane jest to z systemem opustów dla prosumentów, czyli osób, które wytwarza energię elektryczną na własny użytek. Zatem fotowoltaika https://suntrack.pl/ to zdecydowanie opłacalne rozwiązanie, które stanowi inwestycję.