Materiały izolacyjne – jak wybrać izolację termiczną?

Źródło: https://www.knaufinsulation.pl/

Naturalna wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem stosowanym najczęściej do izolacji poddaszy, ścianek działowych oraz budynków w szkielecie drewnianym. Naturalna wełna mineralna stanowi zarówno doskonałą izolację cieplną, jak i akustyczną i przeciwpożarową. Ponadto ten materiał jest wytwarzany z szybko odnawialnych surowców, jak na przykład szkło z recyklingu czy piasek kwarcowy. Wełna mineralna jest także pozbawiona fenolu, akrylu i formaldehydu. Nie znajdziemy w niej też substancji rozjaśniających, w związku z czym wełna ma naturalny brązowy kolor.

Wełna mineralna kamienna

Wełna mineralna kamienna, nazywana także skalną, stosowana jest najczęściej do izolacji fasad i dachów płaskich. Produkuje się ją z takich materiałów jak bazalt, gabro czy dolomit. Wybrany materiał jest roztapiany w temperaturze wulkanicznej i rozwłókniony. Następnie włókna zlepia się specjalną żywicą, formując określone produkty. Tak przygotowany materiał posiada nie tylko świetne parametry akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe, lecz także jest wyjątkowo wytrzymały na ściskanie.

Wełna drzewna

Wełna drzewna świetnie sprawdza się jako izolacja cieplna i akustyczna do stropów, sufitów, pomieszczeń technicznych, ścian wewnętrznych i przedścianek. Jednowarstwowa płyta z wełny drzewnej jest niepalna i odporna na uderzenia. Poza swoimi właściwościami izolacyjnymi wełna drzewna jest także przyjazna środowisku naturalnemu.