Rozdzielnice elektryczne – funkcje i zastosowanie

Zanim prąd pochodzący z sieci energetycznej trafi do naszych gniazdek i oświetlenia, musi przejść przez wiele różnych punktów. W tych miejscach jest rozgałęziany, stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia, liczniki zużycia i tak dalej. Tym razem powiemy kilka słów o niezmiernie ważnym punkcie, jakim są rozdzielnice elektryczne. Dowiemy się gdzie jak funkcjonują oraz dlaczego bez nich trudno byłoby się obyć. Sprawdzimy też gdzie można je znaleźć – czy tylko w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, czy także w innych miejscach.

Zacznijmy od tego czym jest w ogóle taka rozdzielnica. Otóż zazwyczaj przyjmuje ona formę niewielkiej skrzynki, na której froncie mamy dostępne dźwignie bezpieczników. Zdarza się, że jest zintegrowana z licznikiem pomiarowym, jeżeli znajduje się na zewnątrz budynku. Rozdzielnice elektryczne mogą być też bardziej rozbudowane, posiadać choćby wyświetlacz napięcia sieciowego, kontrolkę obecności wszystkich faz czy włącznik zegarowy pozwalający określić czas pracy oświetlenia ogrodowego.

Główną funkcją rozdzielnic jest jednak rozdział przychodzącego z sieci prądu na różne obwody oraz zabezpieczenie każdego z nich. W domach i mieszkaniach są to zazwyczaj obwody gniazdek, oświetlenia pomieszczeń (lampy sufitowe, kinkiety), bojlera elektrycznego czy kuchennej płyty indukcyjnej. Rozdzielnice elektryczne https://elektryk-sklep.pl/producent-weidmuller-11112 występują jednak też budynkach użyteczności publicznej, a także w zakładach przemysłowych. Obecne tam wersje są o wiele bardziej rozbudowane, zabezpieczają niejednokrotnie dziesiątki lub setki obwodów. Nierzadko stosuje się kilka różnych punktów rozdzielczych, które kaskadowo rozprowadzają energię na różne piętra budynku, czy do różnych hal produkcyjnych.